Chunking

chunking > anglicka slovicka > Home

Chunking je jedním z vládců paměti. „Nakoupit do košíčku rozpomenutí“ můžete snadněji, když jsou u sebe věci vytvářející logický (či jinak smysluplný) kontext. Obchod, v kterém by se prodávaly baterky vedle banánů, košile vedle kuřat atd. by zajistil nakupujícím "dóóóst" dlouhé jízdy obchodem. Způsobů hravého a chytrého seskupování pro zefektivnění pamatování existuje celá řada a s jednou Vás seznámím na této stránce. 

Typickým školním barbarismem je nucení žáků zakládat si slovníčky a pasivně do nich přepisovat seznamy abecedně seřazených slovíček. Vznikla tak celoplošně rozšířená a bohužel přijímaná sugesce, že jazyky se mají učit ze seznamů slovíček. Jde však o zcela nesmyslný postup. Slovníček by však byl užitečný pouze a jenom tehdy, kdyby fungoval jako agregátor v řádku, ve větě souvisejících informací. Jako související však lze těžko považovat slovíčka vytržená z přirozeného kontextu. 

Smysluplnější je takový zápis, který připomíná dobře strukturovaný nákup. Je potřeba mít ovoce a zeleninu u sebe a neplést do toho drogerii a oblečení či položky, které jsou k nakoupení v jiných odděleních, protože byste zbytečně dlouho procházeli mezi regály a odděleními. 

Určitě si nákupy nepíšete jako izolovaná slova, protože byste z nich zbytečně pomalu rekonstruovali obsah:

 1. bílé 
 2. červená 
 3. meloun
 4. paprika
 5. pečivo
 6. víno
 7. žlutý 

Spíše to děláte jako v následujícím příkladu, že?

 1. bílé pečivo
 2. bílé víno
 3. červená paprika
 4. žlutý meloun

Seskupování tohoto druhu se jmenuje chunking a pochází z anglického slova chunks = kousky.

Pokud nakupujete třeba jen pět položek, tak je klidně můžete dát do jedné igelitky. Nakupujete-li však desítky položek, tak je smysluplné naskládat to, co se týká drogerie, do jedné tašky, mléčné výrobky do druhé, pečivo do třetí, ovoce do čtvrté a podobně. Když to uděláte systematicky již v nákupním středisku, tak doma vše snadněji a rychleji uklidíte  a hlavně pak rychle najdete. Ušetříte čas. 

Je pozoruhodné, jak lidé dokážou rozumně utřiďovat fyzické věci a jak chaoticky se chovají při zacházení s informacemi. Jen nemocní lidé by vysypali nákup na jednu hromadu, přestaňme to tedy dělat s informacemi - zde na této stránce se tedy inspirujte k  zábavnému zacházení se slovíčky což způsobí, že si je budete moci lépe pamatovat. 

anglictina-kurz-300x300.gif

Jazykový chunking

a některé jeho varianty jako vytváření skupinek slovíček a jejich spojování do větších celků, uspořádávání do logických celků typu nákupní oddělení, uspořádávání do mikropříběhu, vytváření aliterací, jsem popsal v páté kapitole knihy Ovládněte svůj mozek. 

Je snadnější pochopit a pamatovat si slovíčka díky kontextu a tedy většímu celku, v kterém mají určité místo a význam, než se učit izolovaná slovíčka. 

Kromě uspořádávání do logických celků je velmi účinné vytváření mikropříběhů a aliterací. 
Je snadnější si mnohá slovíčka pamatovat díky zapojení znělosti, libozvučnosti, podobnosti.

Mnohá slovíčka se bleskově zapamatují díky rýmu a také díky aliteraci, což je použití slov, která začínají na stejné písmenko, například snadněji se většině lidí zapamatuje „black box“ či „blue box“ než „grey box“. Aliterace nemusí být nutně logické, může jít o melodičnost a podobně. Lépe se pamatuje legrační a když k tomu přidáte emoce, tak získáte silnou kombinaci. 

Na titulní stránce né knihy Anglická gramatika bezbolestně i pro blondýnky, je obrázek dívčí hlavy s trychtýřem, do kterého se sypou slova věty 

Indiana Jones is interested in India. – I. J. se zajímá o Indii.“

Proč tam jsou? Protože napovídají jeden z mnoha paměťových principů, které tam používám. Představit si Indiana Jonese alias Harrisona Forda – archeologa s kloboukem a bičem ze Spielbergových filmů – je snadné a navíc začátek jména spolu s dalšími slovy vytváří jak paměťovou aliteraci, tak podpoří zapamatování gramaticky správné vazby „interested in“ bez memorování. 

Stačí, když si trošku zavzpomínáte a brzy si začnete uvědomovat sílu vtipné reklamy.
Tak si reklamy natáčejte v hlavě a namísto „Alžběta má bílé podprsenky – Alžběta has white bras“ přidejte aliteraci a vytvořte „Brenda má hnědé podprsenky – Brenda has brown bras.“ Když si přitom uvědomíte, že se podprsenky nosí, aby zakryly bradavky, tak už si ke mně můžete přijít pro maturitní vysvědčení z kreativity. Možná už Vás napadlo něco v předchozím textu o výběru slovníčků, třeba Blanca has blue blouses and black boots.  

Majitelé systému Anglicky Fantasticky mají k dispozici celou lekci takových vět a ta je tak jednou z mnoha AFO lekcí, která zajišťuje velmi trvanlivé zapamatování 300 slovíček během několika hravých představení s vyslovováním.  (K tomuto rekordu přidávám stále další, protože jsem se kdysi rozhodl, že překonám tajnou metodu, která byla používána i pro výcvik skutečných tajných agentů a diplomatů.) 

Jak vytvoříte chunking

I Vy si můžete vytvářet jazykové chunky a případně aliterace. Tak si budete vytvářet mnohem přínosnější seznamy, které se budou lépe pamatovat. 

Abyste to měli jednodušší, můžete kromě  slovníků využít níže uvedené roletky, kde můžete spojovat slova do názorných i legračních spojení. 

Příklady pro procvičení

Poskládejte ze slov věty: 

 • Blanka má modré blůzy. 
 • Brittany má světle hnědé podprsenky. 
 • Goldie má zlaté rukavice. 
 • Růžový Panter nosí jednobarevná růžová pyžama.
 • Viola nosí fialová tílka. 
 • Wendy má svatbu ve středu. 
Zcela nové varianty ze dvou slov ( možná zvládnete i více) hledejte a nejen tvořivost si rozvíjejte: 


is


Pozor, dolaďte si koncovky například pro 3. osobu jednotného čísla, či tvar sloves dle času. Kombinací je tak velké množství, že vytvořit dokonale vyladěný systém, kde by se zcela automaticky dalo vše kombinovat je mimo mé časové možnosti. 

Následující boxy berte jako inspiraci,  promýšlím uspořádání
Vaše nápady můžete napsat a sdílet s druhými na stránce Dotazy, tipy, zkušenosti.


chunking > anglicka slovicka > Home

Kontakt 
(c) Libor Cinka

Napsali o nás: 

Milá Melany, zúčastnila jsem se vašeho kurzu na začátku listopadu a chci Ti s radostí oznámit, že jsem právě udělala pohovor v angličtině a s Angličanem :-) a 28.1. 2016 odlétám do své nové práce v Tonbridgi v Kentu.Jupí :-).Jupí,Jupí Takže díky,díky,díky ( na lednový kurz jsem vám poslala kamarádku Olinku, tak ji taky hezky rozkecejte moje milé celebrity.) Ještě jednou děkuju a přeju ještě více úspěchů vaše Meg Turner alias Iva Tesárková 

Je až k neuvěření, že za tak krátkou dobu lze získat tolik informací ... Pan Činka je odborník ve svém oboru a já se už moc těším na další pokračování a růst v oblasti učení a vzdělávání se.
Jarmila Zelenková 

Kurz byl velmi naplňující, poučný, energický, uvolňující, příjemný. Zvláštní zážitek, spojení příjemné atmosféry se studiem jazyka. Nejlepší učení jazyka (i ostatních věcí), které jsem zažil. 
Michal Kubát 

Musím se pochlubit, dostala jsem ze závěrečné zkoušky
z angličtiny výbornou.
Je to především zásluha Tvoje a Melany. Moc děkuju! I když jsem se anglicky nezačala učit kvůli té zkoušce, je to velmi příjemný vedlejší produkt, který mi naznačil, že to funguje,
a že to možná zdaleka není tak hrozné, jak si člověk myslí...
Díky!
Karolína Kofroňová www.mandaly-k-vybarveni.cz

Udivilo mne, jak jsme dokázali udržet pozornost každý den tolik hodin. Je skvělé si hrát a přitom se učit. A učit se tak intenzivně. Po 3-4 dnech se mi začaly zdát sny v angličtině! Super! Vím, že se teď nebudu bát kdekoliv promluvit, ale navíc mám obrovskou chuť sama se učit dál ... 
Díky Michaela Pacherová

Angličtina hypnózou mi ukázala „tajemství“ jednoduššího učení se. Udělal jsem pro sebe díky vašemu kurzu velký kus práce a budu v tom pokračovat a učení pro mě je od „teď“ HROU. Děkuji Vám za vše. Marek Šedivý

Další reference