Sugestopedie

Sugestopedie - metoda zrychleného učení

Sugestopedii  UNESCO doporučilo jako optimální metodu pro  učení nejenom jazyků. Je tomu tak,  protože jednak zrychluje učení, a jednak zajišťuje lepší porozumění a používání z dlouhdobého hlediska. 

Už od 70. let 20 století jsou testovány různé přístupy zaměřené na zrychlení učení jazyků a dalších  oborů. Významnou roli v pochopení procesů učení  hrají schopnosti lidského podvědomí. NApříklad výzkum výsledků sugestopedické výuky prokázal cca 3 x rychlejí a trvanlivější pamatování a schopnost komunikace v cizím jazyce.


Zakladatelem sugestopedie je profesor Georgi Lozanov. Výsledky dosahované díky jeho mmetodě, kterou postupně přejmenoval na desugestopedii, jsou nejvíce známé z jeho jazykových kurzů. Účastníci jsou  plní energie a nadšení, nikoli hlavně protože jazykové znalosti v rozsahu cca 1,5 roku běžné výuky získávají již během sedmi až devíti dní. To hlavní, čeho si cení je  zdravě rostouucí sebevědomí. plynoucí z pochopení, že  předchozí školní metody byl příčinou jejich selhávání, nikoli jejich osobní neschopnost či netalent. 


Výsledky kombinace sugestopedie, neurolingvistického programování a moderní hypnoterapie mohou být ještě překvapivější.


Už desítky let využívají de/sugestopedie mnoh= společností i v oblasti školení práce s počítači, managementu a různých soft skills atd. Probíhají také experimenty vyuřívat  metody tohoto zrychleného učení při trénincích golfu, lyžování, řízení automobilu ... 


Velké množství lidí napadne otázka: Proč však není de / sugestopedie více rozšířena? Proč není základním nástrojem v pedagogice. Bohužel flexibilita  školství je tak malá a hnáročnost na učitele tak velkám, že se tato metoda může šířit rychle. Stát se totiž zkušeným expertem v zrychleném učení znamená  mnoho let studia tohoto oboru. Rozhodně to není tak snadné jak popisují autorky Ostranderová a Schroederová v knize Superlearning a jejích pokračováních. 


V roce 1994 jsem vznesl na přednášce na VŠE Praha dotaz: "Komu z vás ve škole řekli, JAK se máte učit?" Zvedlo se jen asi deset rukou z 300 studentů. Na následující otázku: “Komu z Vás to pomohlo?" následovalo jejich poklesnutí. Ptám se tak více než 20 let a situace se od té doby opakuje, leckdy se stejným či horším poměrem.


Sugestopedie má přesně propracovaný způsob jak učit avšak s mnohonásobně lepšími výsledky než klasická výuka. (Kombinace poznatků z Neuro-lingvistikydále umožňují najít ještě propracovanější a o něco ekefktivnější postupy učení.) 

Šokující důkaz účinnosti metody profesora Lozanova

Studentům bylo jednoho dne předloženo 100 nových francouzských slovíček. Test poté prokázal, že si dokázali z francouzštiny do mateřštiny přeložit  92% slov. Když však experiment zopakoval a speciálním způsobem studentům nechal prezentovat 200 slovíček v průběhu jednoho dne, tak zapamatování stouplo na 96,2%! Lozanovovo přesvědčení, že klíčová je desugesce našich přesvědčení o tom, co je a co není možné. Propracovával metodu, která zajišťuje osvobození se od oslabujících přesvědčení typu: “Nemám buňky na jazyky.”. Sugestopedii následně přejmenoval na Desugestopedii. 

Jazykové kurzy vedené touto metodou  jsou dále rozpracovávany několika málo praktiky na světě. 


anglictina-kurz-468x60.gif

Další informace získáte na následujících stránkách. 

anglictina-kurz-300x300.gif

Kontakt 
(c) Libor Cinka

Napsali o nás: 

Milá Melany, zúčastnila jsem se vašeho kurzu na začátku listopadu a chci Ti s radostí oznámit, že jsem právě udělala pohovor v angličtině a s Angličanem :-) a 28.1. 2016 odlétám do své nové práce v Tonbridgi v Kentu.Jupí :-).Jupí,Jupí Takže díky,díky,díky ( na lednový kurz jsem vám poslala kamarádku Olinku, tak ji taky hezky rozkecejte moje milé celebrity.) Ještě jednou děkuju a přeju ještě více úspěchů vaše Meg Turner alias Iva Tesárková 

Je až k neuvěření, že za tak krátkou dobu lze získat tolik informací ... Pan Činka je odborník ve svém oboru a já se už moc těším na další pokračování a růst v oblasti učení a vzdělávání se.
Jarmila Zelenková 

Kurz byl velmi naplňující, poučný, energický, uvolňující, příjemný. Zvláštní zážitek, spojení příjemné atmosféry se studiem jazyka. Nejlepší učení jazyka (i ostatních věcí), které jsem zažil. 
Michal Kubát 

Musím se pochlubit, dostala jsem ze závěrečné zkoušky
z angličtiny výbornou.
Je to především zásluha Tvoje a Melany. Moc děkuju! I když jsem se anglicky nezačala učit kvůli té zkoušce, je to velmi příjemný vedlejší produkt, který mi naznačil, že to funguje,
a že to možná zdaleka není tak hrozné, jak si člověk myslí...
Díky!
Karolína Kofroňová www.mandaly-k-vybarveni.cz

Udivilo mne, jak jsme dokázali udržet pozornost každý den tolik hodin. Je skvělé si hrát a přitom se učit. A učit se tak intenzivně. Po 3-4 dnech se mi začaly zdát sny v angličtině! Super! Vím, že se teď nebudu bát kdekoliv promluvit, ale navíc mám obrovskou chuť sama se učit dál ... 
Díky Michaela Pacherová

Angličtina hypnózou mi ukázala „tajemství“ jednoduššího učení se. Udělal jsem pro sebe díky vašemu kurzu velký kus práce a budu v tom pokračovat a učení pro mě je od „teď“ HROU. Děkuji Vám za vše. Marek Šedivý

Další reference